„arany”, tömjén és mirha – a napkeleti bölcsek ajándékai

Hogyan lesz a napkeleti bölcsek ajándékaiból gyógynövényes balzsam?

A három napkeleti bölcs ajándékai

Miért pont aranyat, tömjént és mirhát vittek a napkeleti bölcsek (Háromkirályok, akik valójában nem is királyok voltak, és a Biblia sem így említi őket) ajándékul a kis Jézusnak?
Erre a kérdésre, sajnos, nem tudjuk a pontos választ.

Ugyanakkor a tömjén és a mirha az ókori gyógyászatban gyakran használt, és igen előkelő helyet elfoglaló alapanyagok voltak. Sebgyógyító hatásukon kívül a balzsamozásban is jelentős szerepet játszottak, hiszen képesek megállítani a szövetek bomlását. Gyógyhatásai ismertek voltak a bibliai idők asszonyai előtt is, akiknek a betegek ápolása és az elhunytak testének előkészítése is feladata volt.

Mindamellett a Biblia nem tartalmaz pontos utalásokat arra nézve, hogy mi történt a bölcsek ajándékaival. A teológusok feltételezik, hogy a szent család vagyonát jelentették, melyből az egyiptomi utazást tudták finanszírozni. Bár pontos információk hiányában az sem elképzelhetetlen, hogy Mária a gyógyító mirhából és tömjénből kenőcsöt készített a kis Jézus számára, hogy így óvja gyermeke egészségét.

Az arany(vessző) hatásai

Bár több gyógynövényünk nevében szerepel az arany szó, és ez más nyelvekben sincs másként, az „arany” kenőcsbe foglalásához ezek közül az aranyvesszőre esett a választásom, nem véletlenül.

Az aranyvessző nem tartozik a kifejezetten népszerű gyógynövények közé, és elsősorban vese- és májtisztító teaként ismert. Pedig bőrápoló és bőrgyógyító tulajdonságai vetekednek az olyannyira kedvelt körömvirágéval. S míg a körömvirág termesztése, gyűjtése és feldolgozása sokszor körülményes és nehézkes lehet, addig az aranyvessző gyakorlatilag korlátlan mennyiségben áll rendelkezésünkre, és vadon szinte bárhol begyűjthető különösebb nehézség nélkül.

Az aranyvessző mindenféle nehezen múló bőrproblémára alkalmazható. Jót tesz a gyulladt, viszkető, ekcémás, pikkelysömörös bőrnek éppúgy, mint pattanások, kiütések, kelések, duzzanatok, legkülönfélébb bőrsérülések, horzsolások és sebek, lábszárfekély, napégés és rovarcsípések esetén is.

Reumatikus és ízületi panaszokra belsőleg és külsőleg egyaránt használható.

A mirha hatásai

A mirha a szomáliai balzsamfából (Commiphora myrrha) nyert gyantás anyag. Fertőtlenítő, sebgyógyulást elősegítő, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és immunerősítő hatású. Illóolajának párologtatása emésztési és légúti és menstruációs panaszokra is hatékony. Külsőleg sebek, aranyér és a szájnyálkahártya fertőzései, garat betegségei esetén is hatásos.

A tömjén hatásai

(Ha máshonnan nem, a templomokból bizonyára ismerős az illat, ugyanis az istentiszteletek részét képezi a tömjénes füstölő használata.)

A mézgás gyantát (tömjén) a tömjénfa (Boswellia sacra, B. carteri) kérgéből vonják ki. A mézgás gyantából készült kivonatot az ayurvédikus orvoslás is sok száz éve használja. Asztma és különféle gyulladásos megbetegedések esetén bizonyult hatásosnak a modern kutatások szerint.

Stresszoldó, immunerősítő, antibakteriális, bőrvédő, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásai egyaránt alkalmassá teszik balzsamban történő felhasználásra.

Jó minőségű tömjént vonnak ki még az abesszin tömjénfa (B. papyrifera), az indiai tömjénfa (B. serrata) és Boswellia frereana fajokból.

Egzotikus és drága alapanyagok

A mirha és a tömjén egzotikus és drága alapanyagok. Gyantákként nem oldódnak vízben, ezért legegyszerűbben „illóolajként” tudjuk krémbe foglalni.

A gyanta, ha hozzá is jutunk, általában kemény darabkák formájában elérhető, melyekből finom port kell készíteni, hogy az olajokban kellőképpen kioldódjon, a krémekben megfelelően elkeveredjen. A finom por elkészítése azonban nem egyszerű művelet.

Alkoholos tinktúra is készülhet a gyantából, ehhez azonban legalább 95%-os alkoholra van szükség.

Arany(vessző), tömjén és mirha antimikrobiális balzsam hozzávalói

  • 40 gramm aranyvessző gyógynövényes olaj
  • 10 gramm méhviasz (vagy 15 gramm kakaóvaj)
  • 10 csepp tömjén illóolaj
  • 10 csepp mirha illóolaj
  • E-vitamin olaj (elhagyható)
  • késhegynyi chilipor (elhagyható)

Arany(vessző), tömjén és mirha antimikrobiális balzsam elkészítése

Vízgőz fölött olvaszd össze a méhviaszt (vagy kakaóvajat) a gyógynövényes olajjal és a chilivel, amíg egyneművé válik.
Vedd le a hőforrásról, majd kevergetve hagyd kissé kihűlni.
Add hozzá az illóolajokat, keverd el alaposan, majd töltsd vagy kanalazd tégelybe.
Ha teljesen kihűlt, tedd rá a tetejét, címkézd föl.

Megjegyzések

A recept elkészíthető tömjénes és mirhás növényi olajból is. Ehhez a beszerzett gyantát az aranyvesszőfűhöz hasonlóan növényi olajban történő kivonás után használhatjuk fel a szükséges mennyiségben. A kivonás történhet a három alapanyagból (aranyvessző, mirha, tömjén) együtt vagy külön-külön is, például a körömvirágolaj elkészítésének mintájára.

Hogyan kerül a chili a krémbe? A chili (Cayenne-bors) katalizátorként működik a gyógynövényes készítményekben. Fokozza a keringést, így segítségével a többi hatóanyag is jobban kifejti hatását.

Az illóolajok használata előtt allergiapróbát szükséges végezni. A mirha illóolaj arra érzékenyeknél bőrgyulladást okozhat, várandósság idején kerülendő, mert méhösszehúzódásokat válthat ki, és egyes gyógyszerekkel is kölcsönhatásba léphet. A tömjén arra érzékenyeknél kiütéseket okozhat, illetve vérhígító hatású.

Így használd a balzsamot

Horzsolásokra, rovarcsípésekre, viszkető bőrre, aranyeres panaszokra és mindenféle bőrproblémára, duzzadt nyirokcsomókra, gyulladt mandulákra egyaránt használható naponta többször is.


posted on 2021-11-03 by Hilda

Címke , , , , , .Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .